ZAPROSZENIE NA ŚWIĘTO ŚLĄZAKÓW W WARSZAWIE
Uroczystości ŚWIĘTA ŚLĄZAKÓW i uroczyste wręczenie Dorocznej Nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w 2025 roku dwóm laureatom:
odbędą się w dniu
7 maja (środa) 2025 r.
o godz. 17.00
Laureaci Nagrody w 2025 roku
Prof. Aniela Kuenne-Müller
Teatr Ziemi Rybnickiej
***
Uroczystość okraszą
Soliści i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
im. Stanisława Hadyny
Miejsce uroczystości:
Aula Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
(stacja metra "Centrum Nauki Kopernik")
Po części oficjalnej towarzysko-przyjacielskie spotkanie przy lampce wina i śląskim kołoczu z Rybnika.
Zaproszenie (plik do pobrania) - kliknij (plik pdf)
LAUREACI NAGRODY TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ŚLĄSKA
W WARSZAWIE ROKU 2025
Profesor Prof. Aniela Kuenne-Müller wywodzi się ze znanej śląskiej rodziny o polskich korzeniach w Bieruniu Starym. W 1950 r. jako trzyletnie dziecko przyjechała do Bierunia Starego skąd, w czasie okupacji hitlerowskiej wywieziono matkę na roboty przymusowe do Niemiec. Po ukończeniu szkoły średniej w Bieruniu i Studium Pedagogicznego rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom artysty grafika i tytuł magistra, po ukończeniu studiów z wynikiem bardzo dobrym, z wyróżnieniem uzyskała w dniu 4 maja 1975 r.
Ale już wcześniej (1974) korzystała z nobilitującego stypendium artystycznego Ministra Kultury i Sztuki. Brała udział w licznych sympozjach, współpracowała z czołowymi czasopismami (Życie Literackie, Panorama, Dziennik Zachodni etc.) Warto tutaj przytoczyć bibliofilskie serie poetyckie Wilhelma Szewczyka i Bolesława Lubosza, albo bibliofilską niemieckojęzyczną publikacje „Przesłuchania”. Wystawiała swe prace w kraju i zagranicą.
W 1986 r. mimo ogromnej konkurencji, uzyskała nominację na profesora w Akademii Sztuk w historycznym, prestiżowym mieście Trier, by po dwóch latach otrzymać tytuł profesora dożywotniego. Jak to podkreśla prof. Rafał Strent „nic tak nie służy kulturze jak wymiana, wzajemny wpływ i przyjmowanie lepszych rozwiązań”.
Szerokie kształcenie pozwalało jej z równym powodzeniem uprawiać malarstwo, rysunek, ilustrację i wreszcie książki. Jej prace prezentowano na bardzo wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych po obu stronach tzw. żelaznej kurtyny. To dzięki niej zorganizowano w Niemczech Zachodnich w 1986 r. na wielką skalę „Dni Polskie” i wymianę studentów z uczelni w Trier i z różnych ośrodków w Polsce. Emerytowana profesor Aniela Kuenne-Müller nadal podtrzymuje żywe kontakty z Polską, w tym ze Śląskiem, z którym czuje się związana duchowo i emocjonalnie.
***
Teatr Ziemi Rybnickiej to największa samorządowa instytucja kultury miasta Rybnika i jedna z najważniejszych w województwie śląskim. Od przeszło 60 lat pełni rolę kulturalnego centrum regionu, organizując wydarzenia o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, pielęgnując zarazem śląską tradycję i tożsamość.
Do najważniejszych inicjatyw należą Rybnickie Dni Literatury – najstarszy festiwal literacki w Polsce, przyciągający wybitnych pisarzy i poetów. Miasto szczyci się również bogatym dziedzictwem muzycznym, które podtrzymuje związana
z teatrem Filharmonia Rybnicka, a także prestiżowe wydarzenia jazzowe, takie jak Silesian Jazz Meeting czy Festiwal Jazzu Tradycyjnego im. Czesława Gawlika.
Teatr Ziemi Rybnickiej z wyjątkową dbałością kultywuje śląskie dziedzictwo, produkując lub współprodukując spektakle teatralne, organizując koncerty, przeglądy folklorystyczne oraz wydarzenia promujące gwarę i muzykę regionalną. Łączy tradycję z nowoczesnością, wspiera zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorskie ruchy twórcze, tworząc przestrzeń spotkań, inspiracji i artystycznego dialogu. Sam Gmach z punktu widzenia architektonicznego tchnie nowoczesnością i budzi głębokie zainteresowanie.