PUBLIKACJE 2023
Prezentujemy kolejne publikacje członka Naszego Towarzystwa płk. rez. dr Mieczysława Starczewskiego napisaną wraz z wnuczką Panią Moniką Kaźmierczyk. Opracowania opublikowano w Przeglądzie Dziennikarskim.
1. Humor i satyra w walce z okupantem hitlerowskim na ziemiach polskich w latach 1939-1945
Już w pierwszych dniach okupacji większość społeczeństwo polskiego jej nie zaakceptowała, przystąpiła do spontanicznego oporu a następnie inspirowanego przez powstające organizacje konspiracyjne. Jedną z form oporu inspirowaną przez członków „ rodzącego się” Polskiego Państwa Podziemnego była satyra. Dowcipy, fraszki, anegdoty i bajki często anonimowych twórców – odzwierciedlały ówczesną obyczajowość i postawę społeczeństwa wobec zachodzących wydarzeń. Utwory tego rodzaju krzepiły i podnosiły na duchu ludność polską zwłaszcza w początkowym okresie okupacji, a przede wszystkim tych Polaków, których ogarnęło zwątpienie i pesymizm. ....
Pełny tekst artykułu dostępny po kliknięciu w link - Humor i satyra pdf
2. Propagandowa działalność antyhitlerowska Polskiego Państwa Podziemnego na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w okresie okupacji w walce o zachowanie polskości [1939- 1945]
Działalność propagandowa [kulturalno-oświatowa] była jedną z pierwszych form walki podjętej przez polskie organizacje konspiracyjne na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, rozwijana różnymi środkami i metodami, jako kontrakcja na poczynania hitlerowskie, zmierzające do szybkiego i całkowitego zgermanizowania tego obszaru. Celowi temu służyło m.in. zlikwidowanie polskiego szkolnictwa wyższego i średniego a pozostawienie powszechnego - w ograniczonym zakresie na terenie byłych województw kieleckiego i krakowskiego [ włączonych do III Rzeszy] bez historii, geografii i innych przedmiotów mówiących o: Polsce, jej kulturze, nauce, gospodarce itd. Szereg budynków szkolnych zostało zajętych przez okupanta, którzy mienie ich zagrabili lub zniszczyli, zaś wielu nauczycieli aresztowali. Ponad to zamknięto biblioteki, muzea, archiwa, wszystkie instytucje kulturalne, towarzystwa naukowe i artystyczne, teatry oraz; zagarnięto polskie fundacje, przeznaczając je na cele niemieckie.
Pełny tekst artykułu dostępny po kliknięciu w link - Propaganda pdf
PUBLIKACJE 2022
100 ROCZNICY powrotu Górnego Śląska do Macierzy
Z okazji 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski Redakcja "Kroniki Katowic" przygotowała wydanie specjalne poświecone w całości 100 ROCZNICY powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Znajdują się w nim bardzo ciekawe materiały i opracowania, które z pewnością Państwa zainteresują. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tym opracowaniem.
Treść "Kroniki Katowic dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie pdf.
Prezentujemy kolejne publikacje członka Naszego Towarzystwa płk. rez. dr Mieczysława Starczewskiego napisaną wraz z wnuczką Panią Moniką Kaźmierczyk. Opracowania opublikowano w Przeglądzie Dziennikarskim w 2022 r.
1. Służba Ojczyźnie Barbary Pikuły-Peszkowskiej
Barbara Pikuł-Peszkowska ze wszech miar zasługuje na przypomnienie jej działalności społecznej, w tym harcerskiej, zwłaszcza dla młodzieży, nie tylko ze Śląska. Nie tylko kształtowała patriotyzm wśród młodych ludzi, ale miała odwagę przeciwstawić się likwidacji ZHP w 1949 r. i bronić wartości wpajanej w jej rodzinie od pokoleń „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Wierna tym zasadom pozostała do końca życia. Barbara Pikuł-Peszkowska była przez wiele lat członkiem Komisji Rewizyjnej naszego Towarzystwa.
Pełny tekst bogatej biografi dostępna po kliknięciu w link - Biografia pdf.
2. Ppor. Władysław Strabel, b. żołnierz armii cesarstwa niemieckiego kawalerem Orderu Virtuti Militari i komendantem Obwodu Chorzowskiego ZWZ-AK
To życiorys niezwykły, powiązany ściśle z wydarzeniami narodowymi ostatniego stulecia. Uczestniczył w I wojnie światowej w mundurze żołnierza niemieckiego, aby po zawieszeniu broni (w 1918 r.) powrócić 14 listopada 1918 r. do Zaniemyśla i zostać członkiem Zarządu Rady Żołnierskiej (Soldatenrad). Z ochotników zorganizował oddział, wyszkolił i brał z nim udział w rozbrajania Niemców w Zaniemyślu i w okolicznych miejscowościach a następnie w Poznaniu i w Gnieźnie. Uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej 1920 r., a po jej zakończeniu pozostał w WP, aby bronić Polski we IX 1939 r. a następnie zostać członkiem konspiracyjnych sił wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego.
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie pdf.
3. Dramat Okręgu Śląskiego ZWZ w jednym dniu (noc z 17 na 18 grudnia 1940 r.)
Artykuł opisuje historię rozbicia Okręgu Śląskiego ZWZ w grudniu 1940 r. Zamieściliśmy też indeks osób, które zostały aresztowane 18 grudnia [ustalone nazwiska na podstawie dokumentów polskich i niemieckich, z tym iż podano pisownię niemiecką przy ustaleniach z dokumentów niemieckich - jeśli nie można było zweryfikować]. Możliwe, że znajdą tam Państwo nazwiska Członków Rodzin lub Znajomych.
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie pdf.
4. Dramat Polski w wojnie obronnej 1939 r.
Artykuł o przyczynach i przebiegu wojny obronnej 1939 r. Zawiera także informacje o obronie Katowic.
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie pdf.
PUBLIKACJE 2021
Prezentujemy kolejne publikacje członka Naszego Towarzystwa płk. rez. dr Mieczysława Starczewskiego:
1. Służba Ojczyźnie kpt. rez. Ryszarda Margosza „Brzozy”
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie pdf.
2. UDZIAŁ KOBIET W WALCE Z OKUPANTEM W OKRĘGU ŚLĄSKIM OOB–SZP–ZWZ–AK
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie pdf.
3. Biogram ppor. rez. mgr Józefa Korola-komendanta Okręgu Śląskiego ZWZ zamieszczony w Przeglądzie Dziennikarskim
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie pdf.
PUBLIKACJE 2020
Nowa publikacja naukowa członka Naszego Towarzystwa płk. rez. dr Mieczysława Starczewskiego o działaniach dywersyjnych na Podhalu przed i w okresie początkowym okupacji, ale nie tylko. Zwracamy uwagę, że inspiratorem tych działań był Tadeusz Puszczyński podczas III zwycięskiego Powstania Ślaskiego. Po jego zakończeniu kontynuowano organizowanie sieci dywersyjnej nie tylko na Śląsku, ale w skali kraju.
Publikacja pt. "Polski wywiad wojskowy w przygotowaniu sieci dywersji pozafrontowej na Podhalu i jej udział w akcjach dywersyjnych w początkowym okresie okupacji" została zamieszczona w tomie XI "Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP" pod red. T. Dubickiego.
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie pdf.
Przedstawiamy kolejne opracowanie nt. historii Śląska członka Naszego Towarzystwa płk. rez. dr Mieczysława Starczewskiego pt. "Duchowieństwo ewangelickie w kształtowaniu postaw patriotycznych Ślązaków w okresie międzywojennym i jego eksterminacja w okresie okupacji przez aparat bezpieczeństwa III Rzeszy". Opracowanie zostało zamieszczone w Przeglądzie Dziennikarskim z 19 V 2020 r.
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie.pdf
PUBLIKACJE 2018
Przedstawiamy opracowanie nt. historii Śląska członka Naszego Towarzystwa płk. rez. dr Mieczysława Starczewskiego pt. "Duchowieństwo i jego udział w Polskim Państwie Podziemnym na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1939-1945" zamieszczone w książce Jerzego Klistały "Duchowni ofiary niemieckiego zniewolenia".
Treść dostępna po kliknięciu w link - Opracowanie.pdf