ZAPRASZAMY NA ODSŁONIĘCIE POMNIKA WOJCIECHA KORFANTEGO
Na uroczyste odsłonięcie Pomnika Wojciecha Korfantego zaprasza Prezydent Miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.
Przed uroczystością odsłonięcia odbędzie się Msza Święta o godz. 9.30 w Bazylice Archidiecezjalnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8 w Warszawie.
Eucharystii będzie przewodniczył JE Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski,
Homilię wygłosi JE Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki.
Po Mszy św. zostaną podstawione autobusy MZA na ul. Podwale (w okolicach przystanku MZA), które przewiozą gości na miejsce uroczystość odsłonięcia Pomnika.
Monument ustawiono na początku września br. u zbiegu Alej Ujazdowskich i ul. Agrykola. W dniu odsłonięcia pomnika przypada 101 rocznica słynnego wystąpienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu, w którym zażądał przyłączenia ziem zaboru pruskiego do Polski.
Z inicjatywą wzniesienia mu pomnika w Warszawie wyszło nasze Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie. Promotorem przedsięwzięcia stał się prezydent RP Bronisław Komorowski. Na lokalizację monumentu obok placu Na Rozdrożu już w 2014 r. zgodziła się Rada Warszawy. Z początku zakładano, że pomnik ufunduje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nie zdążyła tego zrobić, ponieważ dwa lata później została zlikwidowana. W marcu 2018 r. władze stolicy i gmin śląskich podpisały porozumienie o współpracy przy budowie pomnika. Samorządy Górnego Śląska zaczęły zbierać pieniądze na ten cel. Krytycznie odniosły się do tego władze Katowic. Ich zdaniem za warszawskie upamiętnienie Korfantego powinny zapłacić instytucje państwowe. W lipcu 2018 r. premier Mateusz Morawiecki obiecał przekazać potrzebne fundusze.
Wbrew zapewnieniom premiera środków nie przekazał. Ostatecznie pomnik sfinansowało miasto Warszawa, wydając na konkurs i wykonanie pomnika łącznie 830 tys. zł.
Projekt monumentu autorstwa Karola Badyny z Krakowa wybrano rok temu w konkursie. Pomnik ma ok. 3 m wysokości. Przestawia odlaną z brązu postać Korfantego, która lewą ręką opiera się o stojącą obok sześcienną granitową bryłę z inskrypcjami.
Pomnik Korfantego to druga forma upamiętnienia w Warszawie tego wybitnego męża stanu, jednego z twórców II Rzeczpospolitej, wielkiego Ślązaka i wielkiego Polaka. 9 lat temu odsłonięto tablicę na ścianie budynku na rogu ulic Emilii Plater i Hożej w Warszawie. Przed wojną mieścił się tam szpital św. Józefa, w którym w 1939 roku zmarł Korfanty.
Tą tablicą, ufundowaną dzięki staraniom Naszego Towarzystwa i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, oddajemy hołd wspaniałemu, wielkiemu człowiekowi, przywódcy powstań śląskich, posłowi i senatorowi II Rzeczpospolitej.
Wojciech Korfanty (1873-1939) urodził się w Siemianowicach Śląskich. Pochodził z rodziny górniczej. W czasach zaborów był posłem Reichstagu i pruskiego Landtagu, gdzie reprezentował Koło Polskie. W 1920 r. rząd polski mianował go komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku. Po niekorzystnym wyniku plebiscytu w 1921 r. Korfanty stanął na czele trzeciego powstania śląskiego. W efekcie tego zrywu większość przemysłu ciężkiego Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski. W II RP Korfanty zasiadał w Sejmie z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji, pełnił też funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa. Będąc przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego po zwycięstwie obozu sanacji został osadzony w twierdzy brzeskiej. Uwolniony w 1935 r. wyemigrował do Pragi. Po aneksji Czechosłowacji przez III Rzeszę wyjechał do Francji, gdzie był współzałożycielem antysanacyjnego Frontu Morges. Wrócił do kraju w kwietniu 1939 r. Znów został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Mimo protestów opinii publicznej, spędził tam prawie trzy miesiące. Wyszedł na wolność ciężko chory i wkrótce zmarł. W jego pogrzebie 20 sierpnia 1939 r. w Katowicach uczestniczyły tłumy.