UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRODY 2019
W tym roku mija 30 lat od założenia Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, rozpoczynają się także obchody 100-lecia Powstań Śląskich, w 2019 I Powstania, w 2020 II Powstania i w 2021 III Powstania.
Dla uczczenia tych wydarzeń 24 kwietnia br. odbyło się uroczyste spotkanie Członków i Przyjaciół Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, w czasie którego dokonano wręczenia dorocznej nagrody naszego Towarzystwa - „Ślązaczka” - rzeźba prof. Piotra Gawrona, przedstawiająca popiersie dziewczyny w stroju śląskim.
Stowarzyszenie przyznaje doroczną nagrodę osobom i instytucją najbardziej zasłużonym dla krzewienia śląskości. Do grona tego należą m.in.: nieżyjący już Henryk Mikołaj Górecki, Kazimierz Kutz (pierwsi laureaci w 1995 r.), Gerard Cieślik, Wojciech Kilar, Otylia Jędrzejczak, Jan Miodek, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna, Adam Makowicz, Franciszek Pieczka i Krystyna Loska, Zespół Śląsk im. St. Hadyny, Jerzy Buzek i wielu innych (pełna lista Laureatów Nagrody zamieszczona jest na naszej stronie Internetowej).
Tegorocznym Laureatem został dr inż. Andreas Glenz z Rogowa - autorytet w dziedzinie próżniowych aparatur naukowo-badawczych. Twórca firmy Prevac, która świetnie łączy świat nauki i biznesu, specjalizuje się w produkcji supernowoczesnej aparatury badawczej, znanej i działającej już na pięciu kontynentach.
Gośćmi uroczystości byli dotychczasowi Laureaci Nagrody Krystyna Loska, Franciszek Pieczka, Olgierd Łukaszewicz, Grzegorz Łubczyk, Maksymilian Pazdan i wiele znamienitych osób m.in. Irena Santor.
Uroczysty wieczór prowadzili Karolina Wojdała – Członek naszego Towarzystwa i Prezes Towarzystwa – Józef Musioł.
Uroczystość zorganizowaną w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ulicy Elektoralnej w Warszawie rozpoczęło odśpiewanie, wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, "Mazurka Dąbrowskiego".
Józef Musioł przypomniał, że spotkanie odbywa się tuż po obchodach 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W sierpniu natomiast mamy 100-rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego. TPŚ oraz zespół "Śląsk" mocno włączą się w celebrowanie wszystkich Trzech Powstań.
Laudację na cześć tegorocznego laureata wygłosił Daniel Jakubczyk, wójt gminy Gorzyce. Po laudacji Prezes Towarzystwa Józef Musioł i poprzedni Laureat Olgierd Łukaszewicz uroczyście wręczyli nagrodę tegorocznemu Laureatowi.
Uroczystość uświetniły występy wielkich artystów. Niestety, z powodu choroby nie wystąpił słynny pianista, rybniczanin Piotr Paleczny. Mazurki Chopina zagrała jego uczennica Karolina Nadolska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego w klasie fortepianu właśnie Palecznego, solistka orkiestry Filharmonii Narodowej.
Zwieńczeniem uroczystości był przepiękny koncert w wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.
Na koniec był poczęstunek tradycyjnym śląskim kołoczem, który przyjechał aż ze Skrzyszowa i lampką wina. Kołocz, specjalnie na tą uroczystość, wypiekły panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Regionalnym spécialité zajadali się uczestnicy uroczystości, równo gorole i Ślązacy. Obok chorzowianina aktora Bogdana Kalusa ("Ranczo") i wójta Godowa Mariusza Adamczyka poznaniak Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego, czy wicedyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury Elżbieta Krzewska, która gratulowała Ślązakom bardzo udanej imprezy.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Dyrekcji Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie w osobach Pani Elżbiety Krzewskej i Pani Doroty Chotyńskiej, za umożliwienie i pomoc w perfekcyjnej organizacji uroczystości.
Szczegółowy zapis uroczystego spotkania można przeczytać w artykule prasowym Redaktora Ireneusza Stajera w „Nowinach Rybnickich”, które były gościem tego spotkania. Pan Ireneusz Stajer jest również autorem zdjęć z tej uroczystości, które możemy oglądać.
Link do artykułu w “Nowinach” rybnickich: http://www.nowiny.rybnik.pl/podglad-artykul,47504.html
Artykuł do przeczytania - plik PDF (280 KB)
GALERIA ZDJĘĆ